Kastet meg inn i Battle Royale sjangeren med Population: One for et par dager siden når jeg fikk pakket opp den nye Questen:
Den nærmeste sammenligningen er nok Fortnite, men byggedelen er mye simplere her. Klatringen er derimot veldig tilfredstillende (og uten stamina bar!). Det går veldig raskt å venne seg til å svinge seg bortover eller leke spiderman oppover konstruksjoner. Man kan med et knappetrykk trekke frem det sist brukte våpenet i frihånden så å henge bak en mur og blind skyte de på andre siden er fullt mulig. Svevingen føles også veldig naturlig og med god bevegelsefrihet og hastighet har man god mulighet til å baile fra en kamp så lenge man er i høyden.
Våpnene føles også veldig Fortnite esque ut med et fire stjernes system. Den største forskjellen på våpnene her og stort sett alle andre steder er at du må venne deg til hvordan hvert enkelt lades om da det gjøres med håndbevegelser, noe som tilfører et eget stressmoment når du er i en kamp. Stalltips: Klargjør et sekundært våpen i ryggsekken før en kamp. Rekylen er ganske høy, men temmelig konstant på våpnene og reduseres endel ved å holde våpnene med begge hender. Det er semi lav hastighet på kulene så man må lede våpnene litt hvis motstanderen løper til siden. Tracing på kulene hjelper mye på hvordan du må justere siktet. Apropos sikte så er det noen snipere i spillet, og det var rimelig tilfredstillende første gang jeg tok noen ned med AWPen.
Som i flere andre spill i sjangeren spilles dette i squads med åpen mic. Her er det tre spillere per lag og førsteinntrykket er at det er et ganske chill og hjelpsomt samfunn. Jeg har kun hatt en kid som var for glad i sin egen stemme på laget så langt og han skjerpet seg ganske raskt. Forvent mange flere barn etter jul

Kampene er såpass raske at det ikke er noe problem og det tok ikke mange kampene før jeg var i kontakt med flere som ville spille mer sammen, og man har mulighet til å sende venneforespørsel etter endt kamp. Population: One er også cross play samt cross buy noe som gir en stor stjerne i boka.
Spillet har en kort tutorial og kun et kart, men det er ganske så gjennomført, og jeg vil nok bruke ganske lang tid på å bli helt kjent med det.
Etter å ha spilt noen runder tok jeg en pause og leste noen anmeldelser og det var en traff spikeren på hodet og kalte det VR sitt Goldeneye. Det ser ikke allverdens ut, og det skorter på våpen og modifikasjoner i forhold til hva som helst, men touch kontrollene gjør det virkelig til en fryd å spille. I tillegg til å kun bære våpnene i alle verdens vinkler kan man gestikulere til hverandre, og etter min første seier samlet laget mitt seg og ga hverandre en treveis high five mens vi gratulerte hverandre for innsatsen. Assosiasjoner til sofa multiplayer i denne isolerte hverdagen gir absolutt noe ekstra!
Anbefales varmt om man hæler åpen mic og Fortnite looken.