Final Fantasy XII-tråden

Lodin

Der Waaaah
Nå er jo XI et av de verste MMORPGene på markedet og da. Like meningsløst som en jevnt gratis koreansk MMO med grind som er verre. Selv Star Wars er bedre og det sier litt. :p
 

Thinaran

Den mannlige sexbomba
Medlem av ledelsen
Dessuten, Revan, vi har flere FFXI-tråder. Du trengte ikke spørre i denne.

Og bare som en liten replikk – FFXII føyer seg lett inn i Squares gamle tradisjon med eksperimentelle/tradisjonelle J-RPGs. Da mener jeg hvordan spillene i fra gammelt av har vekslet med å være eksperimentelle/story-heavy. Se på de seks første i serien, f.eks.
 
De som porta Final Fantasy XI Online til X360 må ha vært rusa på noe mens de gjorde jobben. Det suger ganske hardt. Det kjører faktisk bedre på min low-end PC, og X360 burde klare ganske mye mer en det. Dessuten har det ikke støtte for norsk tangentlayout på tastaturet - man kan ikke skrive Æ, Ø og Å, bl.a. Er både billigere og bedre om du kjøper det på PC, Revan.

Og det Lodin sier er pisspreik. Spillet eier ganske så kraftig, men er grusomt vanskelig å sette seg inn i, og generelt sett kjipt i begynnelsen. Tror ikke det vil være noe for deg, Revan. Skaff deg heller Final Fantasy XII, som er bedre på nesten alle måter, og tydelig inspirert av kampsystemet i FFXI.
 
Eller så kan han drite i FFXII og heller kjøpe 6 - > 10. Jeg er seriøs. Og joda, FFX var et fantastisk spill. Jeg vil ikke høre noe av det dere typiske elitist babbelet rundt FFX. Jeg vil ikke høre flere kommentarer om den falske-latter scena med Tidus og Yuna.

Final Fantasy VI til X var på mange måter fantastiske rollespill. VI perfeksjonerte, etter min mening, 2D rollespillene. En fantastisk spennende historie, et realt morsomt gameplay og hele allpakka. Final Fantasy VII er, og var for meg det perfekte rollespill. Det var det første jeg spilte, og det hadde en slik effekt på meg at Aeris Theme får nostalogien til å rive så mye at jeg nesten faller i tårer. Final Fantasy VII hadde et pisse-enkelt level-up system hvor man bare plasserte små stener man fant inn i våpene, og disse stenene gav deg muligheten til å gjøre alt mulig rart som å kaste flamme på fiender. Enkelt og jævlig morsomt. Kampsystemet? Du står stille, trykker, venter, trykker, venter. Mange hater det, men etter min mening er dèt det beste kampsystemet noensinne. Du får en slags strategisk feel over det hele, og når fiendene dør og oppløses i røde cyberpunk materialiserings lys er det rett og slett priceless. Lyden av fienden som eksploderer, den derre "Psssssssshhhhhhhhh" er orgasme for ørene, rett og slett. Det er klimakset i kampen på en måte. I tillegg er musikken og lydene så perfekt sammenlagt. Det Nobou Uematsu gjorde der var huff - perfekt. Further we fight, Aeris Theme, og så mange andre. Dere kan si hva dere vil, jeg er sikkert en FFVII fanboy, men dette spillet var pefekt.

Final Fantasy VIII fortsatte med samme sci-fi greia, men klarte ikke helt å nå opp til syvern, både salgsmessig og spillmessig, men det var likeså et fantastisk spill. Jeg trenger ikke liste opp alt som var perfekt fordi det stort sett fulgte oppskriften til VII. Problemet er bare at atmosfæren ikke ble nådd på samme måte. Den var god, men ikke like god som syvern.

Ni var da Square forstod at de måtte sette en stopper for sci-fi. Jeg trenger nok ikke si at dette er eventyr på sitt beste. Memorable historier, god character development, et kjempemorsomt kampsystem, og en middels god skill oppsetting. Virkelig bra.

Så var det tiern. Et utrolig bra spill. Gameplayet var bra, lyden var bra, og character developmenten er i mine øyner den beste noensinne. Jeg husker i mine yngre dager da jeg satt og spilte spillet og det plutselig gikk opp for meg at Yuna, Tidus og alle de andre slett ikke fantes. De var oppfunnet! Jeg ble ganske lei meg egentlig. Dessuten var den romantiske historien klissnydelig. Suteki da Ne under vann is teh bliss. Solgte godt, men ble slaktet og drept av elitister som skulle gjøre narr av Tidus og falsk-latter scenen, og for å ikke glemme de cheesy VA-ene. Men sånn var det.

Så var det elleve, det vil jeg ikke snakke fordi jeg ikke har spilt det og mest sannsynligvis aldri vi spille.

Tolv! Har hatt det siden fredag. Jeg var virkelig forberedt, men jeg kunne ikke unngå å se skuffelsen sluke meg. License Board er irriterende. Dere kan si hva dere vil, men det er etter min mening en kjedeliggjort versjon av Sphere Grid. Gameplayet er egentlig ganske greit, ikke like bra som de forrige spillene, men det er vel greit. Gambits er greit, men jeg skulle gjerne heller hatt det vekk og fått tilbake turn-based. Lyden? We want Nobou back! Ikke en eneste memorabel sang! Jeg er 10 timer inn i spillet, og jeg husker ikke en eneste sang! Det er kjipt. Storien? Poltikken er grei, og interessant, men vi har jo bare halve storien der! Resten har blitt kuttet vekk i 9 biter og gjemt rundt i studioet til Squeenix. Character Developmenten er bom vekke! Vaan er en livløs person jeg kjenner svært dårlig, således med resten. Det er bare Han Solo og Chewbacka som er greie fordi de er historiens "tøffe lone-wolfs" og jeg vil nok mislike dem når jeg finner ut at det ikke finnes noe mørke bakgrunnshistorie der? Sant. Jepp.

Dere kan si hva dere vil, men etter min mening så er det FFVI-X > FFXII. FFVI -> FFX var fantastiske spill, sånne gems som kom en gang i året. Det var julaften og påske på engang i spillverdenen når de kom. Men tolv? Bare et simpelt over-gjennomsnittslig rollespill. Er enig med Kent William (husker ikke åssen nicket skrives <.<''. Noe oerhøoert ellerns?) når det gjelder 7/10, men en del av argumentene hans er elendige. Blant annet det med at det er usynlige vegger som ikke lar deg hoppe av stup eller svømme hvor enn du vil. Til det har jeg bare en ting å si:



Riktingnok om noe helt annet, men samme poenget.

Og bare sånn helt tilslutt. Det tar en stund før ting blir klassikere, litt fordøyelse, så jeg vet ikke. Kanskje jeg plutselig begynner å elske FFXII? Dunno, elsken pleide alltid å komme helt fra begynnelsen. We'll see 8D.
 
Wow Aleks, du imponerer stadig vekk. Den falske latterscena var ihvertfall grunnen til at jeg ikke likte FFX. Og at jeg selvfølgelig er en spillelitist.
 

Yetipants

Mein Gampf
Medlem av ledelsen
Bare en observasjon: Jeg registrerer at "Final Fantasy VII er det beste (rolle)spillet noensinne" og "Final Fantasy VII var det første (rolle)spillet jeg spilte" ofte opptrer sammen.
 

Sjutten

Piraten fra Sjuttavika
SITAT(Yetipants @ 25.02.07, 17.36) 53836
Bare en observasjon: Jeg registrerer at "Final Fantasy VII er det beste (rolle)spillet noensinne" og "Final Fantasy VII var det første (rolle)spillet jeg spilte" ofte opptrer sammen.
[/b]
Og poenget er? Det er samme greia med FFVI-fanboys.
 
SITAT(CockMcBalls @ 25.02.07, 17.43) 53837
Det er bare nostalgien som lurer deg Aleks!
Fight the nostalgia!
[/b]
Selvfølgelig er dèt det. :elsk:

Opprinnelig skrevet av sheriffen

Wow Aleks, du imponerer stadig vekk. Den falske latterscena var ihvertfall grunnen til at jeg ikke likte FFX. Og at jeg selvfølgelig er en spillelitist.
Tar det som ironi, men det er faktisk det eneste argumentene jeg har hørt.
 
SITAT(Yetipants @ 25.02.07, 17.36) 53836
Bare en observasjon: Jeg registrerer at "Final Fantasy VII er det beste (rolle)spillet noensinne" og "Final Fantasy VII var det første (rolle)spillet jeg spilte" ofte opptrer sammen.
[/b]
Det samme kan sies om Ocarina of Time. Merkelig det der.
 
I

impywimpy

Gjest
SITAT(Aleks @ 25.02.07, 17.21) 53831
Er enig med Kent William (husker ikke åssen nicket skrives <.<''. Noe oerhøoert ellerns?) når det gjelder 7/10, men en del av argumentene hans er elendige. Blant annet det med at det er usynlige vegger som ikke lar deg hoppe av stup eller svømme hvor enn du vil.
[/b]
Ikke nødvendigvis. Det han sier kan like gjerne være et utrykk for at spillet ikke er underholdende nok til at det føles naturlig å bli leid rundt som en annen femåring. (Er det nå jeg skal lansere teorien min om at alle som liker FF er morrapulere?). Som jeg tidligere nevnte anmelder KWI FFXII som underholdning, ikke som en katt eller hund, og resultatet er at jeg får en sjelden følelse av at dette er en vurdering jeg som ikke har noen interesse eller erfaring med FF kan stole på, og også at jeg kan komme til å like spillet. Dine argumenter, derimot, er dritt fra ende til annen, og jeg kan love deg at hvis jeg noensinne kommer til å spille et godt gammeldags FF-spill, vil det ikke være over det runkeriet du her har prestert. At det finnes en (u)kultur for noe, gir ikke nødvendigvis at det fortjener diplomatpass og politisk immunitet utenfor de innviddes krets.
 
Flott tekst SHDR, det var spennende å lese anmeldelsen hele tiden!

Aleks, var morro å lese hva du skrev, men turte ikke å lese videre etter dette:

SPOILER TIL FFX:
SITAT(Aleks @ 25.02.07, 17.21) 53831
Så var det tiern. Et utrolig bra spill. Gameplayet var bra, lyden var bra, og character developmenten er i mine øyner den beste noensinne. Jeg husker i mine yngre dager da jeg satt og spilte spillet og det plutselig gikk opp for meg at Yuna, Tidus og alle de andre slett ikke fantes. De var oppfunnet! Jeg ble ganske lei meg egentlig. Dessuten var den romantiske historien klissnydelig. Suteki da Ne under vann is teh bliss. Solgte godt, men ble slaktet og drept av elitister som skulle gjøre narr av Tidus og falsk-latter scenen, og for å ikke glemme de cheesy VA-ene. Men sånn var det.
[/b]
SPOILER END.

Ingen respekt for de som kanskje ikke har kommet så langt. Jeg turte ikke å lese videre for jeg var redd for hva du kan ha funnet på å skrive i FFXII delen. ^_^
 
Vet du, aleks - jeg bruker ikke det med den restriktive spillverdenen som et spesielt tungtveiende argument i saken - framfor alt er det bare en observasjon jeg føler kan være nyttig for nysgjerrige potensielle kjøpere.

SHDR: Om det ikke er noen komplett omtale, er det du presterte i natt likevel det mest givende jeg har lest noe sted om Final Fantasy XII, og et forrykende forsvarsskrift. Det du skriver var for meg nesten bare nye tanker om spillet, og etter mange titalls timer er slikt forfriskende. Synes dessuten argumentene er fullstendig gyldige i lys av at du har hatt en noe annen innfallsvinkel til kvalitetsbedømmelsen.

Vi kan vel enes om at alt avhenger av hvordan man angriper spillet, hvordan man skal definere en karakterskala og hvordan man skal definere et godt spill. Veldig vriene spørsmål å finne fullgode svar på, avhengige som de er av publikum, filosofi og en rekke andre faktorer. :)
 
Noen ganger føler jeg at folk på Spillegal skriver rett fra en ordbok
- nei bedre, ordbok for fremmedord!
Ikke sant, oerhört-sokrates :p
 
SITAT(SharingaN^ @ 25.02.07, 21.11) 53865
SPOILER TIL FFX:

Ingen respekt for de som kanskje ikke har kommet så langt. Jeg turte ikke å lese videre for jeg var redd for hva du kan ha funnet på å skrive i FFXII delen. ^_^
[/b]
Du tror ikke han kan mene noe annet? Slik som, at det ikke er virkeligheten? :p
 

SHDR

Gullmedlem
SITAT(SharingaN^ @ 25.02.07, 22.49) 53878
Noen ganger føler jeg at folk på Spillegal skriver rett fra en ordbok
- nei bedre, ordbok for fremmedord!
Ikke sant, oerhört-sokrates :p
[/b]
Eller kanskje en fremmedordbok?

Oerhört: Takker så mycket. Jeg har holdt meg fra å lese noe særlig om spillet, bortsett fra det Edge skrev (som ... egentlig ikke var noen særlig tungtveiende analyse, og heller en hyllest til hvor solid hele spillet er) og din omtale, for å være sikker på at jeg ikke skulle ende opp med å harke opp en eller annen lurings argumenter.

Jeg tror egentlig ikke det er nødvendig for meg å si noenting om omtalen din, for jeg tror vi som vanlig er temmelig enige, bortsett fra at jeg rett og slett liker spillet bedre enn deg. Hvorfor? Ulike forventninger, kanskje. Jeg liker i utgangspunktet *konseptet* JRPG veldig godt, men hater stort sett utførelsene jeg får servert. Hederlige unntak er ... um ... Shin Megami Tensei-serien, FFXII og ... tja. Det var vel omtrent det. Det er lite som er så tilbakelent, slapt og deilig som en JRPG, samtidig som du får trimmet hjernen din godt om du forsøker å sette deg inn i systemene. Og FFXII gjør alt jeg liker så godt med JRPG-er, pluss at det har en velfortalt og engasjerende fortelling som er så proft gjennomført at jeg ikke kan peke på noe annet enn de senere LucasArts-spillene som når de samme høydene.

Jeg kommer sikkert til å skrive mer om hva jeg synes når jeg har spilt i en tyve timer til. Jeg gleder meg nemlig vilt til det ... og så har jeg Lost Planet, Okami, Devil Kings, Shin Megami Tensei: Devil Summoner, Shin Megami Tensei: Digital Devil Saga og Street Fighter 3 og et par Nippon Ichi-spill som jeg egentlig gledet meg vanvittig til, men som bare har blitt skjøvet helt ut av FFXII. Det sier sitt.
 

SHDR

Gullmedlem
SITAT(NiloPilo @ 26.02.07, 01.25) 53893
Street Fighter III: Third Stike...må du fortsette med!
[/b]
Bare jeg får stikka mi snart ... jeg begynner å få en passe stødig Ryu og Ibuki-en min har masse potensiale. Når jeg først får opp presset vinner jeg stort sett alltid.

Pussig nok tror jeg de to ukene jeg hardtrente Street Fighter Alpha 3 gjorde underverker for SF3-skillzene mine.
 
I

impywimpy

Gjest
SITAT(SHDR @ 26.02.07, 00.50) 53890
Eller kanskje en fremmedordbok?
[/b]
Personlig ser jeg med glede på at oerhört motvirker Dagbladets forsøk på å forenkle det norske språk i en slik grad at det å komme utenom ordet "sex" når man konstruerer en setning blir en umulighet.
 
Bare jeg får stikka mi snart ... jeg begynner å få en passe stødig Ryu og Ibuki-en min har masse potensiale. Når jeg først får opp presset vinner jeg stort sett alltid.

Pussig nok tror jeg de to ukene jeg hardtrente Street Fighter Alpha 3 gjorde underverker for SF3-skillzene mine.
[/b]
SFA3 holder jeg også på å spille over nettet, hvis du har mame og pad/stick til pc kan det også gjøre underverker, siden du har en human motsander hele tiden. Du får komme deg til neste RBN, da blir det sinnsyk mye Street Fighter gaming!

En annen ting som også hjelper, Street Fighter Turbo II på Street Fighter : Aneversery collection til PS2, Options, fyll opp stjernene. Slik jeg lærte meg basic